האתר עושה שימוש ב-cookies. כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר, וכן למטרות סטטיסטיקה, איפיון ושיווק.
למידע על cookies ועל מדיניות הפרטיות המעודכנת יש ללחוץ כאן.

 סקירות ענפי משק 

 סקירות ענפי משק 

ענף רכיבים אלקטרוניים

אוגוסט 2018

מדדי הפעילות המרכזיים בענף עלו בחדות בחמשת החודשים הראשונים של 2018 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. זאת, לאחר ירידה במרבית המדדים בשנים 2016- 2017.


נראה כי השדרוגים התכופים בטכנולוגית הייצור של אינטל, שהינה בעלת סדר גודל מהותי בענף, גורמים לתנודתיות במדדי הפעילות הענפיים. על כן, שדרוג מפעל הייצור בשנים 2016-2017 הוביל לירידה בייצור וביצוא הענפי, ואילו הבשלת השדרוג לאחרונה תרמה לעלייה במדדי הפעילות מתחילת השנה.

 

נוסף על כך, העלייה בקצב הצמיחה של ההזמנות מענף ייצור ציוד תקשורת בארה"ב ברביע האחרון של 2017, עשויה אף היא להסביר את העלייה בקצב הצמיחה של היצוא הענפי מתחילת 2018. זאת, הואיל וההזמנות מענף זה עשויות להעיד על התגברות בביקוש הגלובלי למוצרי תעשייה אלקטרוניים (בשנים בהן לא חלו שדרוגים במפעל הייצור של אינטל נמצא מתאם חיובי גבוה בין השניים בפיגור של רביע).

 

במבט קדימה, לאחרונה דיווחה אינטל כי בכוונתה להשקיע 5 $ מיליארד נוספים בהרחבת מפעל הייצור, זאת על פי הערכות לטובת יישום טכנולוגיית ייצור של שבבים בגודל 10 ננומטר, חלף 14 ננומטר. כלומר, לא מן הנמנע כי התנודתיות במדדי הפעילות הענפיים תימשך בטווח הזמן הבינוני.

 

מדד מחירי היצוא של הענף הפגין חוזק בהשוואה ארוכת טווח ביחס למדדי מחירי היצוא המקבילים באיחוד האירופי ובארה"ב. ייתכן כי הסיבה לכך נעוצה בעדכון התכוף של טכנולוגיית הייצור המקומית, בעוד שבארה"ב ובאיחוד האירופי פעילות הייצור של החברות הגדולות מוסטת כלפי חוץ (למזרח), כך שההשקעה בטכנולוגיות ייצור חדשות במדינות המקור הולכת ופוחתת.