האתר עושה שימוש ב-cookies. כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר, וכן למטרות סטטיסטיקה, איפיון ושיווק.
למידע על cookies והסרתם לחץ כאן.

 מקרו בישראל 

 מקרו בישראל 

התפתחויות מקרו-כלכליות שהתרחשו בשבוע/בחודש החולף בישראל ובעולם

31.03.2020

תכנית הסיוע של הממשלה כוללת מרכיב קטן יחסית של מעורבות תקציבית ישירה, תוך התמקדות מצומצמת בצעדים הנחוצים להאצת היציאה מהמשבר. ייתכן שידרשו צעדים נוספים בהמשך 


ההיקף המוכרז של התכנית עומד על 80 מיליארד ₪, מתוכם, 47.5 מיליארד ₪ (כ-3% תוצר) מתוך התקציב באופן ישיר (על-ידי הגדלת הגירעון) ו-32.5 מיליארד ₪ (כ-2% תוצר) שלא מתוך התקציב (בעיקר תמיכה במתן אשראי ע"י המערכת הפיננסית). מכלול הצעדים אינו מספיק בעת הנוכחית, ומתמקד בהקלה מסוימת למשקי הבית שכבר נפגעו מהמשבר, תוך מתן סיוע קטן מדי לסקטור העסקי, זאת ללא מענה הולם לטובת צמצום הפגיעה בהמשך.

 

מבחינת משקי הבית ועצמאיים קטנים, מדובר בצעדים שנועדו להקל במידה מסוימת על הפגיעה בהכנסות בתקופת המשבר, כאשר מבחינת חשיבה קדימה לתקופה שלאחר המשבר, הוקצו 200 מיליון ₪ בלבד להכשרות מקצועיות על מנת לסייע למפוטרים לחזור מהר יותר לשוק העבודה.


מבחינת הסקטור העסקי, עיקר הסיוע לסקטור זה הינו חוץ תקציבי, וכולל בעיקר הלוואות בערבות מדינה שמידת יעילותן אינה ברורה. יתר על כן, מידת המורכבות בשימוש באמצעים אלו, על מנת לחזק את התזרים הנכנס לעסקים, הוא רב מאוד ומדובר בפתרון מאוד לא יעיל.

 

חלק גדול מהצעדים שהוצגו בתכנית חסר פירוט ברור בנוגע לקריטריונים לקבלת המענקים, ההלוואות והזכאויות השונות. לא ברור מי יוכל להגיש בקשה לקבלת הסיוע ותוך כמה זמן אכן יוכל לקבל אותו. בנוסף, נראה כי היקף הצעדים ממקורות תקציביים עומד על כ-30 מיליארד ₪ בלבד מתוך ה-80 מיליארד ₪ שהוכרזו, שהם כ-2% תוצר. מדובר בהיקף סיוע נמוך ביחס למדינות אחרות, בדגש על ארה"ב ומדינות אירופה.


לסיכום, בחינת שני אמצעי המדיניות שהופעלו עד כה—המדיניות התקציבית והמוניטרית—מלמד כי בנק ישראל סיפק עד כה מענה הולם ומיידי למשבר הקורונה, בצורה של הפחתת דרישות ההון מהבנקים, תכנית של רכישות אג"ח, מכרזי החלף ועוד. מנגד, החלק של משרד האוצר בתכנית הסיוע, שאמור להיות המשמעותי בהשפעתו, נראה מצומצם ולא מספיק.


להערכתנו, יש צורך מיידי בשיקוף מלא לציבור של מכלול חבילת הצעדים שהוצגה, תוך הרחבת הסיוע לסקטור העסקי, ובעיקר לעסקים קטנים ובינוניים שמעסיקים חלק גדול מהמועסקים במשק.

 

 

עוד נושאים שעלו השבוע:

  • התוצר המקומי של ישראל, כמו גם התוצר העולמי, צפויים להתכווץ בחדות במהלך הרביע השני של  2020 עקב משבר הקורונה והשנה תסתיים בצמיחה שלילית

 

 

הסקירה הינה בפורמט PDF וניתנת לקריאה באמצעות תוכנת Adobe Reader
 

להתקנת התוכנה >>


 

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בלינקדין שתף בגוגל