האתר עושה שימוש ב-cookies. כדי לספק לך חווית גלישה טובה יותר, וכן למטרות סטטיסטיקה, איפיון ושיווק.
למידע על cookies ועל מדיניות הפרטיות המעודכנת יש ללחוץ כאן.

 גרירת משכנתא - איך עושים את זה 

 גרירת משכנתא - איך עושים את זה 

מהי גרירת משכנתה?

לפני שמתחילים לתכנן משכנתה חדשה, רצוי להבין מה עושים עם הקיימת, במקרה ויש כזאת. אם בכוונתכם למכור את הדירה הקיימת, ועל הדירה יש משכנתא, תצטרכו להסיר את המשכנתא בעת המכירה. קיימות מספר אפשרויות לעשות זאת, המושפעות מהסכום אותו נותר לכם לשלם, מתנאי המשכנתא (מסלולים, ריביות וגובה החזר) ומגובה עמלות הפירעון המוקדם שתצטרכו לשלם (אם קיימות).

 

האפשרויות העומדות בפניכם:

 

"לגרור" את המשכנתה הישנה לדירה החדשה שלכם

 אם רכשתם כבר דירה חדשה, תוכלו "לגרור" את המשכנתה מהנכס הישן לנכס החדש. במקרה של גרירה תנאי ההלוואה יישארו ללא שינוי (באותו בנק, עם אותם המסלולים, הריביות, התקופה וכו', למעט בהלוואות זכאות בהם יתכן וע"פ הוראת משרד הבינוי השיכון יהיה צורך בשינוי תנאי ההלוואה). כמו כן, תוכלו להגיש בקשה למשכנתה נוספת לצורך רכישת הדירה החדשה.

 

 

"לגרור" את המשכנתה הישנה לערבות בנקאית או לפיקדון בבנק לאומי

 אם כבר יש לכם קונה לדירה הקיימת, אבל עוד אין לכם דירה חדשה, עליכם לעבור "שלב ביניים" עד שתוכלו לגרור את המשכנתה לדירה שתרכשו.

 

  • לקוחות בעלי חשבון בלאומי - יכולים לגרור את המשכנתה כנגד פיקדון שיתנהל בלאומי בקשר עם גרירת המשכנתה.
  • לקוחות שאין להם חשבון בלאומי, יוכלו לגרור את המשכנאת כנגד ערבות בנקאית או לגרור את המשכנתא כנגד פיקדון שיפתח בבנק לאומי.

 

ניתן לברר את הפרטים והתנאים אצל נציגי לאומי למשכנתאות. שימו לב שגם הגרירה לדירה שתרכשו מותנית באישור הבנק.

 

הפיקדון או הערבות הבנקאית מחליפים, באופן זמני, את הדירה הקיימת כבטוחה לבנק, ובעצם מאפשרת להלוואת המשכנתה להמשיך "לחיות" גם כשאין נכס מקרקעין המשועבד לטובת הבנק להבטחת ההלוואה.

 

המשמעות: אתם תמשיכו לשלם את תשלומי המשכנתה כרגיל, וברגע שתרכשו דירה חדשה - תוכלו לבדוק אפשרות לשחרר את הכסף שהפקדתם בבנק לצורך הפיקדון או הערבות הבנקאית  ואם הדבר יאושר לכם ע"י הסניף ו/או הבנק בו נעשה הפיקדון / הערבות הבנקאית תוכלו לשלם עם כסף זה עבור הרכישה ובמקביל לשעבד לטובת הבנק את הדירה החדשה. 

 

איך זה מתבצע בפועל? אתם מפקידים, בבנק בו אתם מנפיקים את הערבות / בבנק לאומי בו אתם פותחים את הפיקדון ובתיאום איתם, סכום השווה ליתרת המשכנתה כפי שתהיה באותה עת בתוספת אחוז מסוים כפי שיימסר לכם ע"י נציג המשכנתאות (חלק מהסכום הנ"ל או כולו יכול להגיע ממכירת הדירה הישנה). על סמך סכום זה הבנק יוציא לכם את הערבות הבנקאית אשר אותה תמסרו לנו. במקרה של פיקדון, ימסור לכם בנק לאומי אישור כי נוצר לגביו שיעבוד לטובת הבנק / נחתם בגינו כתב קיזוז מיוחד, בהתאם לנוהלי הבנק לצורך גרירת משכנתא.

 

לדוגמא: אם הפיקדון או הערבות הבנקאית מבטיחים את יתרת ההלוואה בתוספת של 5%, ויתרה זו היא 400,000 ₪, תצטרכו לפתוח פיקדון או להוציא ערבות בנקאית על סך 420,000 ₪. לאחר אישור הבנק בו אתם גוררים את המשכנתא, כי ניתן לשחרר את הפיקדון / הערבות הבנקאית, וככל שהדבר יאושר גם על ידי הסניף ו/או הבנק בו נעשה הפיקדון / הערבות הבנקאית, ישתחררו לכם הסכומים שהופקדו (בדוגמה זו: 420,000 ₪). קחו בחשבון כי פתיחת פיקדות או הוצאת הערבות הבנקאית עשויים להיות כרוכים בתשלום עמלה לבנק בו תפתחו את הפיקדון או ממנו תקבלו את הערבות הבנקאית.

 

לפניות בנושא גרירת משכנתה חייגו למוקד לאומי ישיר למשכנתאות בטלפון: 3200* (או 03-5672229) או השאירו פרטים לצורך הזמנת שיחה.

הודעה בנוגע לקבלת חיווי אשראי

הרינו להודיעך כי לשם בחינת בקשתך לקבלת אישור עקרוני לקבלת משכנתא ו/או לצורך חידוש תוקף האישור העקרוני שאושר לך (ככל שיאושר), הבנק יהיה רשאי לפנות ללשכת האשראי בבקשה לקבלת חיווי אשראי. לצורך קבלת החיווי, לשכת האשראי תגיש לבנק ישראל בקשה לקבלת נתוני אשראי הכלולים במאגר לגביך. להודעה בשפה הערבית לחץ כאן >>,  للغة العربية اضغط هنا >>.

 

אם תמסרו לבנק מידע אודות צד ג' הרי שכל מידע כאמור ייחשב כאילו ניתן על ידו בעצמו ויש לוודא כי קיימת לכם הרשאה מתאימה לכך. המידע שיימסר על ידכם, יוחזק במאגרי המידע של הבנק וישמש לצורך בחינת מסגרת האשראי והערכת הסיכונים, לצרכים תפעוליים ושירותיים וביצוע פניות בהקשר לכך.

 

 

 

*אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

שתף בפייסבוק שתף בטוויטר שתף בלינקדין שתף בגוגל